TheCodeProgram Android Json Parsing
Thekodprogram Android Json Parsing

Merhabalar,

Geçmiş yazılarda php ile web servis oluşturmuştuk, web servisimiz bizejson formatında veri döndürüyordu. Şimdi bu json verilerini androiduygulamamızda kullanacağız. Web servis oluşturduğumuz  yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Json verilerimiz şu şekilde:

 


 

En başta bir tane elemanlar adında json node’umuz var.  node’umuzun içerisinde  json object’lerimiz var. Android uygulamamızda bu verileriparse edeceğiz.

Bir tane android uygulaması oluşturuyoruz. Uygulamamıza internet iznini vermek zorundayız, manifest dosyamız :

 


 

activity_main dosyamızda bir tane listview olacak, o listviewi kendimize göre biçimlendirip dolduracağız. activity_main.xml dosyamız:

 


 

Listviewi biçimlendirmek için ozel_ListView.xml dosyamız olacak. Bu dosyayı kendimiz layout klasörüne ekliyoruz. Layot dosyasına sağ tık yapıp New -> XML -> Layout XML File diyerek bir xml dosyayı ekliyoruz. Bu dosya ile listviewi istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz. Dosyamızın içeriği şu şekilde :

 


 

İstek gönderip geriye değer alacağımız bir sınıfımız olmalı. Sınıfımızın adıServiceHandler.java , bu sınıf ile web servise bir istek yollayıp geriyeresponse bir değer alacağız. Bu sınıfı her projede kullanabilirsiniz.Sınıfımız :

 


 

Şimdi sıra asıl işi yaptığımız MainActivity.java sınıfımızı yazmaya geldi.  MainActivity sınıfı ListActivity sınıfından türeyecek.  Uygulamamız açılırken arka planda verileri çekeceğiz.

MainActivity.java Sınıfı:

 


 

 

 

Android uygulamamızda  json verilerini parse etmeyi öğrendik, takıldığınız yerler için iletişime geçebilirsiniz.

KAYNAK KODLAR

Sağlıcakla…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here