CSharp (C#) ile Fare Kontrolü - Api Kullanarak - TheKodProgram
CSharp (C#) ile Fare Kontrolü - Api Kullanarak - TheKodProgram

Herkese merhaba bu yazıda sizlere C# ile fare kontrolü yapmayı anlatacağım. Bu yazıdan sonra fareyi istediğimiz noktaya hareket ettireceğiz ve istediğimiz kadar tıklattıracağız.

Bu işlem için Windows apilerini kullanacağız ve sisteme ASCII karşılığı olan Hex kodları göndererek işlemimizi yapacağız. Şimdi isterseniz işlemlerimize başlayalım.

İlk olarak Sistem DLL dosyalarını kullanacağımız için


kütüphanesini isim uzayına eklememiz gerekmektedir.

Ve ardından kulanacağımız değişkenleri ve DLL dosyasını programa tanıtmamız gerekmektedir.


Dikkatinizi çekerim biz göndereceğimiz komutları HexaDecimal türünden tanıumladık. Çünkü DLL dosyası ASCII kodlarından anlar ve bunlarda özünde ASCII kodlarıdır.

Şimdide gelelim faremizi hareket ettirmeye ve sağ sol tıklatmaya…

Aşağıda fareyi sağ tıklatma kodları var


Evet yukarıdaki fonksiyondanda anlaşılacağı üzere faremize tıklama için gerekli koordinatları ve tıklanacak tuşları veriyoruz o ayarladığımız koordinatlara gidiyor ve tıklıyor

Şimdi birde Sol tıklama işlemine bakalım…


 

Bu sayede biz bilgisayar başında yokkken bazı zamanlı tıklama işlemlerimizi yaptırabiliriz. Fareyi ekranda gezdirip işlemler yaptırabiliriz.

İyi Çalışmalar dilerim — Takipte Kalın

Burak Hamdi TUFAN

2 COMMENTS

  1. Merhaba,
    Webcamden aldığım görüntüdeki objenin hareket ettiği yönlerde Mouse imlecini de hareket ettirmek istiyorum. Aforge.net kütüphanesini kullanarak obje takibi yapabiliyorum. Fakat Mouse kontrolünü sağlayamadım. Bunu nasıl yapabilirim?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here