Devextreme ile PhoneGap Kulanımı - TheKodProgram
Devextreme ile PhoneGap Kulanımı - TheKodProgram

Herkese merhaba.

Bu yazıda sizlere devextreme ile eklenti kulanımını göstereceğim. Bu eklentiler PhoneGap tarafından sağlanan eklentiler olacak ve burada küçük bir çalışma yapacağız.

Bizler devextreme ile çalışırken kulanabileceğimiz çok fazla nesne yoktur. Fakat bizlerin ihtiyacı olan ve devextreme ile gelmeyen eklentiler olabilir. İşte bu eklentileri PhoneGap Resmi sitesinden sağlıyoruz.

PhoneGap Resm,i Sitesi : https://build.phonegap.com/ adresine girdikten sonra kayıt oluyoruz ve hangi eklentiye ihtiyacımız varsa indiriyoruz.

Sayfayı açtığımızda aşağıdaki ekran karşımıza çıkıyor.

PhoneGap Anasayfa Uygulamalar sayfası - Thekodprogram
Benim Daha önce yaptığım bir uygulama burda kayıtlı.

Yukarıdaki Plugins Sekmesine tıklıyoruz ve ihtiyacımız olan eklentiyi arıyoruz ve nasıl kulanımını oradan öğreniyoruz. Aşağıdaki resimdede göründüğü gibi ben bir örnek arama yaptım ve gelen eklentiyi tıklıyorum. Tıklama amacım o eklentiyi programıma nasıl entegre edeceğim ve nasıl kullanacağımdır.

PhoneGap Eklenti Arama - Thekodprogram
Aşağıdaki resimde ise Eklentiyi programa nasıl entegre edeceğimizi ve eklenti ile ilgili dökümanlara ulaşabiliriz. Bu sayede kullanım ile ilgili sıkıntılarımız olursa buradan direk olarak haledebiliyoruz.
Phonegap Eklentiyi Programa Entegre Etme - Thekodprogram
1 numaralı alanda : Aşağıdaki yapılandırma ayarlarını programınızın config.xml dosyasıne ekleyin diyor.

Yani 2 numaralı alanı olduğu gibi config.xml dosyamıza ekliyoruz ve artık programımızda Facebook connect eklentisini kulanabiliriz.

Fakat :


Burada Facebook ile ilgili alanlar bulunuyor buradaki value ayarlarını doldurmamız gerekmektedir.

3. numaralı alanda ise linke tıklayarak eklentinin dökümantasyonuna ulaşabilirsiniz demek istiyor.

Aşağıdaki resimde ise eklentiyi entegre ettik ve artık kulanıma hazır hale getirdik.

Phonegap Eklenti Eklentisi - Thekodprogram
Artık eklentimizi ekledik ve çalışır hale getirdik. Şimdi artık dökümandan öğrenip istediğimiz kodları yazacağız ve derleme işlemini yapacağız.PhoneGap eklentisini çalıştırıken olduğu gibi tarayıcıda kontrol edemeyebiliyoruz. Yani çalıştıramıyoruz. bunu çalıştırmak için uygulamayı önce devextremede derlememiz gerekiyor. Ondan sonra aynı uygulamayı birde PhoneGapin sitesinde derlememiz gerekiyor.Şimdi Uygulamayı derlemeye geçelim.

 

Bunun için öncelikle uygulamayı Devextremede derlerken Zip olarak derlememiz gerekiyor. Zip olarak derleyip phonegapa yükleyeceğiz ve phonegap kendi pluginini burada yapılandıracak ve eklentiyi çalışabilir hale getirecek.

Devextreme Zip Olarak Proje Derleme - Thekodprogram
Daha sonra bu uygulamamızı PhoneGap resmi sitesine yüklüyoruz ve orada oluşan apk bizim derlenmiş yeni apkmız oluyor.Aşağıdaki resimde yükleme yapıyoruz.
PhoneGap Uygulama Yükleme - Thekodprogram
Yükledikten sonra uygulama kendisi bu uygulamayı apkya dönüştürüyor ve apkyı indirebiliyoruz.

Artık PhoneGap ile yaptığımız uygulama hazır arkadaşlar güle güle kullanın.

İyi çalışmalar – Takipte Kalın

Burak Hamdi Tufan

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here