Bu yazıda sizlere Java programlama dili ile Console işlemleri nasıl yapılır teme olarak ondan bahsedeceğim. 

Console Nedir Ne işe yarar ?

Bazı programların detaylı bir arayüzü vardır. Fakat concole işlemlerinde basit görünüm yeterlidir. Javada the System.out stream komut dizimi kullanılır.

Girdiler ve Çıktılar (Inputs and Outputs) :
Programımız girdileri okur, çıktıları ise yazar. Bu bütün programlama dillerinde böyledir. Girdi dediğimiz şey programa girilen değişkenler vb..; çıktılar ise programımızın belli aşamalardan geçirerek kullanıcıya gösterdiği sonuçlardır. Javada bunun için print, println veya başka metodlarda kullanılabilir.

Println : Bu fonksiyon print fonksiyonunu kullanarak işlem yapar. Bu fonksiyon ile çıktı yazılır ve sonuç olarak yeni satıra geçilir. Yani bu fonksiyonunun adı print line kelimelerinin kısaltmasından gelir. Bu kullanılırken her hangi bir değişken yazdırılmayada bilir. O zaman yeni satıra geçer.

Print : Bu komutlada veri yazılır fakat yeni satıra geçilmez. Olduğu satırda kalır.

Şimdi bunları kullanarak bir örnek yapalım…

 


 

Program Çıktısı


Append Komutu : System.out komutları PrintStream referansı ile birlikte çalışır. Bununla bizler verileri birbirine ekleyebiliriz. Bunun çalışma mantığı ise string ifadeleri harf (char) dizisine dönüştürerek o harfleri arka arkaya birbirine eklemektir. Bu şekilde kelimeleri birbirine ekleriz.

Subsequence Komutu :Bu komut ile string ifadenin istediğimiz karakterlerini alıp ekleme işlemine tabi tutabiliriz.

Şimdi Bunlarla ilgili bir örnek yapalım

 


 

Program Çıktısı :


Girdi Satırını Okuma İşlemi : BufferedReader ile system in komutunu kullanarak console ekranına yazılan bir veriyi alabiliyoruz. Söz dizimi biraz karışık olabilir, fakat kolaylık için ilk olarak bir BufferedReader Oluşturmak gerekmektedir.

InputStreamReader Sınıfı :Bu sınıf ilede System.in gibi console ekranına girilen bir veriyi okuyabiliriz.

BufferedReader Sınıfı : Bu sınıf ile gelişmiş okuma işlemleri yapılabilir. Bununla beraber dosyalardan okuma işlemide yapılabilir.

Şimdi bunlarla ilgili Örnek Yapalım

 


 

Program Çıktısı :


Etkileşimli Program (Interactive) : Burdaki yapacağımız örnekte program sürekli açık kalacak ve girdiğimiz degerlere göre bizlere sonuç verecek. Sürekli açık kalma işlemini While ile yapacağız.. Ve kontrol sorgusu olarak switch kullanacağız. parseInt ilede okuduklarımızın sayı olup olmadığını kontrol edeceğiz.

Try-Catch-Finally : Bu yapı ile program çalışırken herhangi bir hata ile karşılaşma işlemini kontrol edeceğiz. Daha sonra ayrıntılı olarak anlatımı yapacağız.

 


 

Program Çıktısı

TheKodProgram
Sayı Değil
2
iki
1
Bir

Bu anlatımda buraya kadardı.

Bizler genellikle arayüz ile program yazarız. Fakat bazı kodların nasıl çalıştığını öğrenmek için Console ile çalışırız.

İyi Çalışmalar dilerim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here