Java SpringBoot nedir?

Java SpringBoot nedir?

Herkese merhabalar, bu yazımızda sizlerle Java programlama dilinde geliştirilen açık kaynak kodlu SpringBoot hakkında konuşacağız ve temel kavramlarına değineceğiz.

Hadi başlayalım

İlk olarak bilmemiz gereken Springboot ile daha performanslı ve etkili microservisler geliştirebilmekteyiz.

Micro Service Nedir?

Micro servisler ise her bir servis işleminin ayrı bir process üzerinde çalışmasıdır. Bu sayede çalışan programın ana işlemi üzerindeki yük bölünerek ayrı ayrı işlemlerde çalışmasına ve bu sayede daha performanslı servisler geliştirilebilmesine olanak tanıyan bir yazılım geliştirme mimarisidir.

Springboot nedir?

Springboot Java programlama dilinde geliştirilen ve Java dilinde güçlü MicroService yazılmasına olanak tanıyan bir frameworktür. Springboot sayesinde backend uygulama geliştirirken veritabanı işlemlerimizi Java ile Language Integrated olarak yazabiliriz ve Springboot tarafından bu işlemler gerçekleştirilir. Aynı zamanda client tarafındaki uygulamalar içinde servis uçları sağlayarak veri girdi-çıktısı oluşturabiliriz.

Springboot ile
 • Daha az veritabanı kodu yazarak daha az vakit kaybı ile daha hızlı geliştirme yapabiliriz.
 • Springboot mimarisini anlamak daha kolaydır. Bu sayede daha verimli uygulamalar geliştirilebilmektedir.
 • Java programlama dili ile Language Integrated veritabanı komutları yazabilmekteyiz.
 • Servis uçları için REST kullanımı sunar ve güçlü bir REST yapılandırmasına sahiptir.
 • Birçok yapılandırma otomatik olarak yapılmış durumdadır. İstediğiniz takdirde değiştirebilirsiniz.
 • Anotasyonlar kullanarak uygulama ve uygulama içi mimari değişiklikler yapılabilmektedir.
 • Kendisine ait bir servlet container bulunur. Bu sayede servis uçlarına gelen istekleri alır işler ve ilgili komutlara yönlendirir.
 • Java Bean yönetimi kolaydır. Aynı zamanda istenilen veritabanı yönetimine uygun olarak çalışır..

Springboot nasıl çalışır?

Bir SpringBoot uygulamasının çalışması için 3 temel anotasyon bulunmaktadır :
 • @SpringBootApplication
 • @EnableAutoConfiguration
 • @ComponentScan

@SpringBootApplication anotasyonu uygulamanın giriş metodunu belirtir. Yani halk arasındaki tabir ile main fonksiyondur. Uygulama bu metod ile başlar.

@EnableAutoConfiguration anotasyonu ile uygulama bağlılıkları (dependencies) içerisinde belirtilen yapılandırmaları otomatik olarak çalıştırır. Örnek olarak veritabanı ayarlamasını yapar, REST yapılandırmasını hazırlar ve gerekli olan herşey uygulama için hazır hale gelir.

@ComponentScan anotasyonu ise proje içerisinde tanımlanan bütün komponentleri tarar. Bu sayede modeller, repositoryler servisler, controllerlar vs. hepsi kullanıma hazır hale getirilir.

SpringBoot uygulaması nasıl başlatılır?

Springboot uygulaması başlatmak için dependency içerisinde tanımlanan starter apileri kullanılır. Her bir işlem tipi springboot tarafından dependencies içerisinden starter tanımlanır. Bu apiler geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Aşağıda bazı starter apilerin ne işe yaradıkları gösterilmiştir :
 • spring-boot-starter-data-jpa : Veritabanı işlemleri için kullanılır
 • spring-boot-starter-actuator : Springboot uygulamasının yönetimi için kullanılır.
 • spring-boot-starter-security : Springboot uygulamasının servis uçlarına erişimin güvenliğini yönetmek için kullanılır.
 • spring-boot-starter-web : Springboot kullanılarak REST servis uçları geliştirmek için kullanılır
 • spring-boot-starter-thymeleaf : Springboot ile web uygulaması geliştirmek için kullanılır
 • spring-boot-starter-test : Springboot için test kontrolleri yazmak için kullanılır.
Aşağıda bir starter apinin dependencies içerisine nasıl eklendiği gösterilmiştir:

<dependency>
  <groupId>org.springframework.boot</groupId>
  <artifactId>spring-boot-starter-security</artifactId>
</dependency> 

Sprinboot uygulama katmanlarınndan bahsedelim

Genel olarak temel bir springboot uygulamasında aşağıdaki işlem katmanları bulunur. Düzenli geliştirme yapabilmek adına işlemlerin ilgili katmandan yapılması önemlidir. Aksi hale büyük projelerde karmaşıklıklar oluşma ihtimali yüksektir.
 • Model Katmanı : Model katmanında veritabanı tablolarımızın modelleri hazırlanır ve yapılandırmalar belirlenir.
 • Repository katmanı : Uygulamanın veritabanı ile kuracağı iletişim Repository katmanı üzerinden sağlanır.
 • Service Katmanı : Uygulamanın gerçekleştireceği özel işlemler ve kontroller servis katmanında belirlenir.
 • Controller Katmanı : Oluşturulan REST servis uçları controller katmanı tarafından belirlenir ve servis ile iletişim controllerlar üzerinnden kurulur.
Aşağıdaki görselde örnek springboot katmanlarının arasındaki ilişki diagramı gösterilmiştir. Springboot General Layers Diagram
Model Katmanı

Springboot uygulamalarında Model oluşturmak için, normal bir Java sınıfı oluşturulur ve içerisine kolonların adları eklenir. Bu esnada kolonların veritipleri, uzunlukları gibi ayarlamalarda anotasyonlar kullanılarak belirlenir. Bu sınıf bir Entity temsil edeceği için sınıfın kendisi @Entity anotasyonu ile bildirilir. Aynı zamanda getter ve setterlar ile birlikte constructorlar belirlenmelidir. Bu sayede ek model kontrolleri yapılabilir.

Repository katmanı

Repository katmanı JPARepository sınıfından kalıtım alan bir interface şeklinde yazılır. Repository katmanı, içerisinde veritabanı işlemlerini direk olarak belirtmemize olanak tanır. Bu sayede SQL kodu yazmadan sadece metod isimlerini yazarız ve derlenme aşamasında, ilgili sorgular otomatik olarak oluşturulur. Eğer yazmak istediğimiz komutlar JPA sınıfının anlamlandıramayacağı kadar karmaşık komutlar ise ilgili komuta gerekli SQL sorgusu @Query anotasyonu ile bildirilir ve metod çağrıldığında belirtilen sorgu çalıştırılır. Repository katmanının bu fonksiyonelliği bize geliştirme esnasında ciddi derecede vakit kazandırmış olur.

Service Katmanı

Servis katmanı ara bir katmandır ve gerekli operasyonlar burada geliştirilir. Service katmanında Controller'dan gelen veri işlenir ve gerekli kontroller yapılır, uygunsa veritabanına kaydedilir değise geri cevap oluşturulur ve controller katmanına gönderilir. Yani Controller ve Repository katmanları arasında bir güvenlik katmanı diyebiliriz. Diğer servisler ile iletişim kurularak onlarla veri alışverişi sağlanır. Bir Java sınıfının service katmanı olduğunu belirtmek için sınıf üzerinde @Service anotasyonu kullanılır. Bu sayede Springboot tarafından o sınıf service olarak tanımlanır ve o şekilde derlenir.

Controller Katmanı

Controller katmanı uygulamamızın dışarıya açılan kapısınıdr. Uygulamamız burada REST apileri belirler ve dışarıdan, belirlenen apilere gelen verileri ilgili işlemlerden geçirerek istemciye cevap döndürür. Tanımlanan REST servis uçları Springboot tarafından mapping yapılır. Servlet gelen istekleri, ilgili metodlara bu mapping aracılığı ile yönlendirir. Bu sayede Springboot uygulamamız dışarıısı ile iletişim kurmuş olur.

Buraya kadar Springboot temelde ne işe yarar ve temelde nasıl çalışır görmüş olduk.
Bu yazımızda buraya kadar.
Burak Hamdi TUFAN

Tags


Share this Post

Send with Whatsapp

Post a Comment

Success! Your comment sent to post. It will be showed after confirmation.
Error! There was an error sending your comment. Check your inputs!

Comments

 • There is no comment. Be the owner of first comment...